türkisch

In diesem Forum kannst Du in einer Fremdsprache schreiben und so die Sprache Deines Austauschlandes kennenlernen oder drinbleiben ;)
eisvogel
gehört zum Inventar
Jahr: 9/10, 12/13, 15
Land: Lettland...Dänemark...Türkei

Re: türkisch

Beitragvon eisvogel » 13.10.2013, 13:06

Südosteuropastudien. Aber nur als Nebenfach, wo man dann eine Sprache aussuchen kann, die man gerne lernen will. Leider fange ich erst nächstes WiSe damit an :roll: . Dafür lern ich jetzt halt Schwedisch. Auch gut ;).
Auch aus Steinen, die einem in den Weg gelegt werden, kann man noch was Schönes bauen!

Nordlicht
hat nichts besseres zu tun
Jahr: 06/07;10;12/13
Aufenthaltsdauer: 10 Monate
Land: Südafrika; Indien, Türkei

Beitragvon Nordlicht » 14.10.2013, 20:15

Schade, dass es erst nächstes Jahr anfängt, aber aufgeschoben ist ja nicht aufgehoben.
Ansonsten: Viel Erfolg und Spaß beim Schwedisch lernen.
Bild
If you don't have a dream, then you'll never have a dream come true.

Roxanana
ist jeden Tag hier
Organisation: experiment e.V.
Jahr: 13/14
Land: Frankreich

Beitragvon Roxanana » 06.12.2013, 23:32

Ben su anda francada oldgum icin, türkce konusmayi cok özlüyorum. Almanyada oldugum zaman babamla türkce konusmayi calisiyoruz (o türk oldugu icin tabi türk gibi konusuyor), ama annem malesef türkce bilmigor ve ondan fazla konusamiyoruz (o da anlasin diye). Türkce yazmayi alti, yedi yil önce ilkokulda ögrendim, ama gördügünuz gibi unutmaya basladim. Buna cok üzülüyorum. Burda acaba biri benim yazdigini anladimi? Cok merakliyim :wink:

(i-lerle, g-lerne ve c-lerle türkce gibi gözükmüyor)

Nordlicht
Jahr: 06/07;10;12/13
Land: Südafrika; Indien, Türkei

Beitragvon Nordlicht » 07.12.2013, 20:32

Roxanana, ben her şey anlamadım, ama biraz anladım. Malesef sadece biraz Türkçe biliyorum. Ankara'da bir yil okudum ve Türkçe öğrendim. Türkçe cok seviyorum, ama hiç kimse benimle Türkçe konuşur.
Bild
If you don't have a dream, then you'll never have a dream come true.

Sophie :)
Organisation: YFU
Aufenthaltsdauer: 11 Monate
Land: İstanbul, Türkiye

Beitragvon Sophie :) » 08.12.2013, 22:25

roxanana, her sey anladim, cok gururluyum :D
eylülden beri türkiyedeyim, istanbul'da oturuyorum ama ailemi degistirecegim 2 hafta sonra, onun icin ankara'ya gidiyorum.
basindan beri türkiye'yi seviyorum ama cok zor da. türkiye önemli bir avantaji var - burda az insanlar ingilizce biliyor ve cok türkce konusmaliyim.. :D
eminim ki dogru karar verdim cünkü türkiye'nin kültürü cok ilginc benim icin. almanya'da genclerin hayati cok farkli, cok aktiftim, cok zaman arkadaslarimla gecirdim. burda her gün 8 saat okuldayim, o zaman eve dönüyorum ve ailemle televizyon izliyoruz. daha cok degil ama bu yasayisa alisabiliyorum.
ne yazik ki türkiye'de cok az degisim ögrenciler var..
anlamiyorsaniz, söyle bana! henüz türkcem cok kötu, daha cok ögrenmeliyim..
Gün batımı İstanbul'da, şehrimde... Kaybolurken aydınlığın karanlığa doğru giden renginde
Uzun Uzun düşünerek bakmak gerekir bazen boşluğun kalbine
Düşünerek boğulursun boğazın sularında

Roxanana
ist jeden Tag hier

Beitragvon Roxanana » 19.12.2013, 09:38

Wohuu, bu da cok guezel bir sey, bende sizin soeyledikelrinden herseyi anladim! Su anda benimle tuerkce konusan biri yok, Tuerkiyeyide cok fazla oezluyorum. Sophie, seninle cok saygiliyim. Bencede zeki bir karar verdin, hemde cok iyi tuerkce yaziyorsun. - Fransizlarin klavyde oe'ler ve ue'ler bile yok, ondan daha cok garip goeruenueyor :wink:

Kurz auf Deutsch: Ich finde es wirklich super, wenn Menschen mit gar keinem 'Hang' (also von Vorfahren etc. aus) in die Tuerkei gehen oder tuerkisch lernen. Tuerkisch ist so eine wunderbare Sprache und die Tuerkei ein so unglaublich schoens, interessantes und vielseitiges Land! Unser Bild von diesen beiden Dingen ist leider haeufig nicht richtig. Und Sophie, mir geht es hier mit der Schule und den Leuten genauso. Deutschland (oder Schweiz, Oesterreich) sind einfach schon super weit vorne mit Jugendfoerderung und ich finde auch das Schulsystem in der Tuerkei, sowie in Frankreich oefters fraglich. Meistens koennen die Schueler gar nichts fuer ihr nicht vorhandenes auserschulisdches Verhalten, in der Tuerkei kommt noch manchmal Drill von den Eltern oder in der Schule werden sie ohnehin schon genug gefordert (oder eben nicht). Dennoch glaube ich das beide Laender reichlich tolle Dinge zu bieten haben. Bei den etwas zurueckhaltenden Franzosen (und auch oft in Deutschland) vermisse ich diese Offenheit, Herzensguete und Gastfreundschaft der Tuerken. Sowas findet man woander selten. :drueck:

Beitragvon Sophie :) » 13.02.2014, 12:19

Herkese merhaba :D
zaman ne kadar hıszlı geçiyor! eylülde istanbula gittim, aralıkta ankaraya geldim ve şimdi sadece
dört ay kaldı. sonunda entegre oldum ve çok tatlı bir ailede kalıyorum. yeni annemi tanışınce, onun üçüncü kızıyım ded ( o yüzden cennete gidecekmiş <3 müselmanliğe göre)i. haftada iki defa kursa gidiyorum, yetmez ama. o yüzden okulda, bazen akşamları gramer ve yeni kelime öğreniyorum.
daha çok konuşur konuşmaz her şey bana daha kolay geliyor. önceki hatta yapmaktan korktum, her muhabbetten sonra ilerleme görüyorum ama.
okulda öğrenerken ilginç bir konu seçirim.
mesela dün Almanya'nın mülteci hakkında bir konyugasyon yazdım. şimdi kelime 'ırkçılık, makam ve sığınma' gibi biliyorum. :D

bazen istanbulu çok özledim. onun çeşitilik, güzellik ve deniz. ankara da güzel bence, sadece daha sıkıcı. :D burda çok değişim öğrencisi var, 9 alman mesela ve türkçe ögrenmek için kötü olduğu halde, çok buluşuyoruz evde sıkıldığı için. tüm beklentim bıraktım ama.
Türkçem süper olmamalı,
daha çok ve doğru konuşmak istiyorum ama. Almanyaya gidince, yaşam tarzı yine değiştirdiği için çok sevindim :) haklısın, roxanana, onların misafirpeverliği benim en sevilen şey. Hiç bir zaman önce o kadar sıcakkanlı insanlar görmedim ve Almanyada
özleyeceğim. Türkiyede az gezdiği için, abimle beraber yazın tekrar geleceğim. hala tam karar vermedik, belki akdeniz, belki karadeniz. :)

ve Almanya'da daha çok
Türk tanışacağım umarım. hamburgda yaşıyorum, o yüzden zor değil sanırım. :D

genellikle tecrübelerim ile yurtumda önyargı
kaldırmak deneceğim..
Gün batımı İstanbul'da, şehrimde... Kaybolurken aydınlığın karanlığa doğru giden renginde
Uzun Uzun düşünerek bakmak gerekir bazen boşluğun kalbine
Düşünerek boğulursun boğazın sularında

Roxanana
ist jeden Tag hier

Beitragvon Roxanana » 13.02.2014, 17:01

Masallah, Sophie, cok güzel yaziyorsun. Yazmak bana cok sor geliyor simdi. Almanyaya geridöndügüm zaman mutlaka bir kurs yapmak sorundayim. Ben türkce konusmayi, yazmayi ve Türkiye'yi cok seviyorum. Su an fransizcaylia ve inglizceyle ugrasiyorum ve türkceyi unutmaktam da korkmuyorum ama daha iyi olmasini isterdim. Istanbul, Berlinden sonra benim en cok sevdigim sehir ve bir gün orda universiteye gitmeye düsünoyorum. Ankarayida gördüm (ama fazla degil) o da güzel ama Istanbulla karislastiramam. Yeni ailenle mutlu oldugunu duymak cok güzel. Ve inan bana, bu francizlarda okuldan sonra cok zor zaman buluyorlar, blablabla, böyle seyler heryerde bulabilirsin, en önemli olan sey senin bu seylerden yaptiklari, bu yildan yaptiklarin. Eger sen bir acik insansin (ve bunu saniyorum) heryerde iyi seyleri bulup mutlu olabilirsin. :rollsmily:

Beitragvon Sophie :) » 13.02.2014, 20:02

Teşekkürler :)
Ben de Türkçeyi ve Türkiyeyi çok seviyorum.
Biraz utangaç insan olmasına rağmen, yeni insanlar tanışmak çok kolay. Mesela dün bir paket eve göndermek istediği için, onu kapatmak denedim. (Also ich wollte es zukleben, habs aber nicht geschafft. Kein Plan wie man das auf tuerkisch sagt).
Hemen çok nazık bir adam geldi, bana yardım etti
ve ondan sonra beraber çay içtik. Türkler yardım etmeyi çok seviyor, dimi? :D Henüz Ankara'nın yollar falan çok iyi bilmediği için, bazen dolaşıyorum ya da nasıl eve gidebilir, hangi otobüsle, bilmiyorum. Sorur sormaz, herkes bana yardımcı olmak istiyor. :D Sadece bir örnek, sık sık yeni insanlar tanışıyorum öyle. Çoğunlukla onlar
düşünüyor ki turistim, yabancı gibi görünüyorum yani, o da bir avantaj galiba :D
Yavaş yavaş ben de Türk gibi oluyorum haha. Günde
100 defa 'Nasılsın, hayatın nasıl gidiyor' soruyorum falan. Almanyada bir kahvede çalıştım. Yani aslında normal bir kahve değil, özel bir müessese mülteci için. Bazen Türk de geldi ve değişim yılım biterken hemen yine başlamak istiyorum ve MUTLAKA onlarla sohbet etmek istiyorum. Eğer benim Türkçem sene sonuna kadar süper olmasa, ben de bir dil kursuya gitmek istiyorum. İnşallah dört ay yetecek, mümkün olduğu kadar daha iyi öğreneceğim :)

Bence daha fazla genç buraya gitmeli. O kadar sıcakkanlı bir ziyniyet ve o kadar ilginç ve farklı bir kültür (azımsadım) her ülkede bulamıyorsun. Herhalde reklam yapmam lazim
Burda daha fazla Türkçe öğrenen ya da bilen insanlar yok mu? :(:D

Sylphe
ist jeden Tag hier
Jahr: 2016,2018/19
Aufenthaltsdauer: länger als 12 Monate
Land: Japan, USA

Beitragvon Sylphe » 29.12.2015, 20:49

Meine Mutter ist zwar Türkin, dennoch überfordert ihr mich und mein noch schlechtes Türkisch maßlos D:

Social Media

Zurück zu „Sprachen“